FBI Uyardı! Windows 7 Kullanıcıları Dikkat!

Haber  -  8 Ağustos 2020
FBI Uyardı! Windows 7 Kullanıcıları Dikkat!

FBI (ABD Federal Soruşturma Bürosu), Windows 7 kullananları olabilecek güvenlik risklerine karşı uyardı. Microsoft tarafından 2009 yılında bilgisayarlarda kullanılmak için ürettiği Windows 7'ye destek geçtiğimiz aylarda kesilmişti.Son olarak 14 Ocak 2020 tarihinde yayınladığı son güncelleme ile Microsoft, Windows 7 işletim sistemine son desteğini vermişti. Windows 7'nin piyasaya çıkmasından bu yana 10 yıldan fazla süre geçti. Dünya genelinde halen birçok kullanıcı tarafından kullanılmaya devam ediliyor. FBI, bu kullanıcıları artık güvenlik güncellemesi almayacağı için uyardı.

Güvenlik Tehlikesi Bulunuyor

FBI, Windows 7 kullanan kişi ve kurumları ilgilendiren önemli bir açıklamada bulundu. Windows 7'yi kullananları olası bir güvenlik riskine karşı uyardı.

Ücretli Güncelleme

Microsoft, Windows 7 desteğini kesmiş olsa da bazı kurum ve kuruluşlara 3 yıl boyunca ücretli destek verecek. Genişletilmiş Güvenlik Güncelleştirmeleri (ESU) adıyla maksimum 3 yıl boyunca yeni güncellemeler sunmaya devam edecek. Tabiki ücreti ödedikten sonra.

Ücret Katlanarak Artıyor

Ödenecek ücret güncelleme yapılacak bilgisayar başına 25 dolar. Bu 25 dolarlık ücret bir yıl için geçerli. Daha sonraki 2 yıl boyunca ödenecek ücret katlanarak artmakta. İkinci yıl 50, Üçüncü yıl ise 100 dolar ödenmesi gerekiyor.

Microsoft tarafından yapılan bir açıklamaya göre; "Eski işletim sistemi kullanan kullanıcıların Windows 10'a geçmesi gerekmekte."