Google Hakkında Soruşturma Başlatıldı!!!

Haber  -  8 Ağustos 2020
Google Hakkında Soruşturma Başlatıldı!!!

Google, Avrupa Birliğine göre kişisel verileri korumuyor. Avrupa Birliği Komisyonu, Google'ın özel kullanıcı verilerini reklam için kullanıdığını ve sattığını iddia ediyor.

Komisyon, Google'ın Fitbit'i satın almasıyla ilgili olarak kapsamlı bir soruşturma başlatmış durumda. Hızlıca hatırlayalım, geçtiğimiz yıl Google, giyilebilir akıllı aksesuarı ile tanınan Fitbit'i satın almıştı. Google'ın Fitbit'i satın almasıyla birlikte akıllı saatler yardımıyla kullanıcıların sağlık verilerini reklamlar için satıldığı söyleniyor.

Online Reklamcılıkta Tekel Olma Çabası

Satılan bu kullanıcı verileri ile "online reklamcılık piyasasında lider ve tekel olmaya çalıştığı" iddia edilenler arasında.

Komisyon, yaptığı bir basın açıklamasında “Bilekten takılan giyilebilir cihazlar aracılığıyla toplanan veriler … çevrimiçi reklamcılık pazarlarında önemli bir avantaj olarak görülüyor. Arama motoru ve diğer internet sayfalarında görüntülenen reklamların kişiselleştirilmesinde Google veri avantajını artırarak rakiplerinin çevrimiçi reklamcılık hizmetlerinde kendisiyle rekabet etmesini çok daha zor bir hale getirmiş olacak.

Endişe Verici

Google‘ın reklam sektöründeki konumunu güçlendirmesi konusundaki endişelerine ek olarak komisyon, satın almanın Avrupa’daki dijital sağlık pazarı üzerindeki etkileri ve rakip sağlık izleme cihazlarının Android ile birlikte tam verimli çalışabilirliği konusunda da endişeli.

Komisyonun soruşturmasını tamamlaması için 9 Aralık 2020′ ye kadar 90 günü bulunuyor. Sonuçları hep birlikte göreceğiz.