TeknoJedi.Com
Mobil - 15 Haziran 2020 - TeknoJedi.Com

Huawei, Samsung’dan işlemci satın almaya hazırlanıyor!

Huawei, Samsung’dan işlemci satın almaya hazırlanıyor!

ABD, Huawei için uygulamış olduğu yaptırımları bir yıl daha uzatma kararı aldı. Huawei ise sorun yaşamamak için farklı yollar arayışında.

Ortada dolaşan söylentilere göre Samsung, 5G işlemcilerini en büyük rakibi olan Huawei’ye satmayı planlıyor. Kısa süre önce Dünya’nın en büyük ikinci akıllı telefon üreticisi konumuna yükselen Huawei, Ezeli rakibi Samsung’dan birinciliği almayı kafasına koymuş gibi duruyor.

Huawei – Samsung Ortaklığı

ABD, Huawei’yi casuslukla suçlayıp yaptırım uygulama devam ediyor. Huawei’nin planları suya düşmüş gibi dururken, Samsung ve Huawei arasında yeni bir ortaklık söylentisi gündeme oturdu.

İddialara göre Samsung, Huawei’nin 5G baz istasyonlarına işlemci temin etmek için görüşmelerde bulunuyor. İşlemci üretimini 7 nm EUV mimaride yapan Samsung, bunun için Hollanda ve Japonya üretimi ekipmanlar kullanıyor. Dolayısıyla şirketin ürettiği Exynos işlemciler ABD’nin uyguladığı ambargoya takılmıyor.

Son düzenlemeler bir süre önce yürürlüğe girse de Huawei’nin 2021 yılına kadar herhangi bir işlemci sorunu yaşaması beklenmiyor. Çünkü Huawei ile TSMC’nin arasında daha önceden yapılmış 600.000 adetlik 5G Kirin yonga seti anlaşması bulunuyor. Bu siparişin büyük kısmını da Mate 40 serisinde kullanılacak Kirin 1020 işlemci oluşturuyor.