Toshiba, Yolun Sonuna Geldi!

Haber - 9 Ağustos 2020
Toshiba, Yolun Sonuna Geldi!

Uzun zamandır hayatımızda olan Toshiba, hisselerinin tamamını satarak bilgisayar dünyasından resmen çekildi.

Bir zamanlar bilgisayar denildiğinde akla ilk gelen bilgisayar üretisi olan Toshiba, gelişen ve değişen sektöre ayak uyduramadı. Şirket zor günler geçirmeye başladı. Satış rakamları bir bir düştü. Şirket hakkında çıkan skandallar zinciride bu olayların tuzu biberi oldu. 

Tüm Hisselerini Sattı!

Toshiba'nın tüm hisselerini Sharp isimli bir şirket devraldı. Böylelikle Toshiba, bilgisayar dünyasından tamamen çekilmiş oldu.

Toshiba, 1985 yılında ilk üretimini gerçekleştirmişti. Yüksek cirolar ve satış rakamları hep aynı seviyede gitmedi. 2015 yılında yaşanan muhasebe sıkıntıları şirketin değer ve güven kaybetmesine yol açmıştı. Yapılan araştırmalar neticesinde Toshiba'nın kara para akladığı ortaya çıktı. Artık Toshiba için geri dönülmez son başlamış oldu.

2018 yılında ise hisselerinin yüzde 80.1'lik kısmını Foxconn çatısı altında Sharp'a satmıştı. Artık şirketin geri kalan tüm hisselerini Sharp satın aldı.

Hisselerin tamamını alan Sharp, bilgisayar sektörüne hevesli. Zaman içerisinde Sharp'ın ne kadar başarılı olacağını, istediklerini başarıp başaramayacağını hep birlikte göreceğiz.